Swołowo to malownicza wieś typu owalnicowego, nazywana ‘stolicą Krainy w Kratę’ ze względu na unikalną architekturę szkieletową. To właśnie tu, w otoczeniu czworobocznych zagród bogatych chłopów pomorskich, narodził się pomysł produkcji serów.

Tytuł: Utworzenie serowarni wiejskiej w gospodarstwie w Swołowie – innowacyjną formą wykorzystania zasobów lokalnych na obszarze objętym działalnością Słowińskiej Grupy Rybackiej.

Beneficjent: Statkiewicz Edyta

Program: PROW 2014-2020

Lokalizacja: Swołowo

Pomysł na działalność zrodził się z pasji. Zaczęło się od udziału w profesjonalnym kursie serowarskim, potem był zakup zestawu startowego serowara i w rezultacie pomysł na biznes, który uzyskał dofinansowanie SGR. Na chwilę składania wniosku na terenie Słowińskiej Grupy Rybackiej nie prowadzono tego typu działalności, stworzenie więc takiej usługi było działaniem innowacyjnym w skali obszaru. W serowarni powstają sery podpuszczkowe oparte na tradycyjnych recepturach z wykorzystaniem naturalnych produktów pozyskiwanych lokalnie. Wszystkie sery wytwarzane są ze świeżego mleka pochodzącego od bydła mlecznego hodowanego przez zaprzyjaźnionego gospodarza w Swołowie. Ich największą wartością jest surowiec – zdrowe, dobre i świeże mleko oraz lokalne zioła (kozieradka, czarnuszka, oregano). Serowarnia działa całorocznie i oferuje sery podpuszczkowe: dojrzewająca Gouda Farmerska, typu żuławskiego oraz Swołowiak. Dostepne są w wielu opcjach smakowych z dodatkiem: czarnuszki, kozieradki, pieprzu kolorowego, suszonej papryki, czosnku niedźwiedziego, suszonych pomidorów i bazylii czy suszonych pomidorów z czosnkiem. Dostęp do oferty serowarni jest przystępny dla każdego – można zamówić ser telefonicznie z odbiorem własnym w pięknej wsi Swołowo, można także dokonać zakupu poprzez stronę www, możliwy jest także wybór opcji z dowozem do klienta.

W ramach dotacji zakupiono:

  • profesjonalny sprzęt do wyrobu serów (produkcji i leżakowania-dojrzewania)
  • materiały budowalne niezbędne do przystosowania pomieszczeń
  • projekt i wykonanie strony www