„W uroczym zakątku Krainy w Kratę (…) znajduje się Zagroda ŚledziowaTo miejsce, gdzie nie tylko spróbujemy wybornych śledzi bałtyckich, ale również zwiedzimy wyjątkowe Muzeum Śledzia i zrelaksujemy się w klimatycznym pensjonacie.” – tak na portalu pomorskie-prestige.eu rozpoczyna się wpis nt. unikatowej Zagrody Śledziowej.

Tytuł: Utworzenie interaktywnego muzeum prezentującego tradycje rybackie związane z terenem działania SGR poprzez remont i adaptację XIX w. zabytkowej zagrody Hoffmeistera w Starkowie.

Beneficjent: Kamiński Adam

Program: PO RYBY 2007-2013

Lokalizacja: Starkowo

Dziś Zagroda Śledziowa to już bardzo dobrze znane miejsce. Powstała w 2015 w zabytkowej, czworobocznej zagrodzie chłopskiej wybudowanej na początku XIX w., po 5 latach prac rewitalizacyjnych i remontowych. Zagroda Śledziowa w Starkowie to miejsce, gdzie historia przeplata się ze współczesnością! Zlokalizowana w sielskiej scenerii miejscowości Starkowo, niewiele ponad 10 kilometrów od Ustki. Stworzona została z pasją i ogromną uwagą na to, co dla tego terenu było i jest ważne. W zabytkowych murach zagrody powstała żywa pamiątka dokumentująca życie rodzin mieszkających w osadzie Starkowo, a także okolic Ustki, pokazująca ich uzależnienie od zasobów morza. Muzeum Śledzia to miejsce, w którym dowiemy się wszystkiego o tej popularnej bałtyckiej rybie – w jakich sieciach ją łowiono, jak przechowywano, jakich innych narzędzi używano do połowu. Zobaczyć można też kolekcję pojemników śledziowych z ostatniego stulecia oraz opakowań konserw. Wystawy dopełniają również filmy dokumentalne nt. połowów śledzi. Znajdująca się w sąsiedztwie gospoda stanowi uwieńczenie pobytu w muzeum, można tam posmakować wyjątkowych śledzi przygotowanych na bazie sprawdzonych (w tym tradycyjnych) receptur.