W dniach 1-7 kwietnia 2020r. obchodzony jest Tydzień Czystości Wód. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania wody oraz ochrony wód i linii brzegowych.

Zanieczyszczenia wody są jednymi z najbardziej powszechnych, a zarazem najbardziej dokuczliwych. W wyniku postępującej urbanizacji, nadmiernego nawożenia, czy też zanieczyszczania środowiska przez zakłady przemysłowe, znaczna część ludności pozbawiona jest źródeł czystej wody. Zanieczyszczone rzeki oraz jeziora przyczyniają się też do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt.

(…)

Woda jest ważnym elementem życia każdego człowieka, a co więcej, życie bez niej byłoby niemożliwe. Najważniejszym i jedynym odnawialnym przez przyrodę źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Dobrze zagospodarowana może służyć wielu ludziom. Warto wykorzystać ten tydzień na to, by zwrócić uwagę na wodę. Zakręcić kurek podczas mycia zębów, zamienić kąpiel w wannie na prysznic, a potem spojrzeć na wskazanie wodomierza. Może to tylko kilka kropel, ale każda zaoszczędzona kropla ma znaczenie.

https://www.gdos.gov.pl/