Bunkry Blüchera są elementem Wału Pomorskiego będącego częścią systemu umocnień wschodniej granicy III Rzeszy, które dzięki zaangażowaniu Joanny i Marcina Barnowskich są dziś jedną z najciekawszych atrakcji w regionie. W ramach dofinansowania z SGR powstał Interaktywny bunkier historii Ustki.

Tytuł: Interaktywny bunkier historii Ustki.

Beneficjent: Barnowska Joanna

Program: PO RYBY 2007-2013

Lokalizacja: Ustka

Dzięki dofinansowaniu, a przede wszystkim ogromnej pasji Państwa Barnowskich, zagospodarowano niewykorzystaną atrakcję obszaru – Bunkry Blüchera w Ustce i stworzono nowoczesne muzeum przybliżające militarną historię tego terenu. Nowe multimedialne wnętrze łączy edukację z niezwykłą przygodą, jest pełne dźwięków, przyciągających wzrok multimedialnych map, niezwykle realistycznych manekinów. Wzrok przyciągają mundury, broń i efekty multimedialne. Zwiedzając bunkry można obejrzeć filmy edukacyjne, zatrzymać się na chwilę przy ciekawych eksponatach. Dzięki tym wszystkim zabiegom możliwe jest poznanie historii II wojny światowej, można zobaczyć jak wyglądało bombardowanie, czy przeżyć symulację ataku gazem bojowym. Można też poznać historię usteckiego portu i dowiedzieć się, do jakich innych celów, poza łowieniem ryb, mogły służyć w czasie wojny kutry rybackie.

I niezależnie od tego czy zwiedza się to miejsce z przewodnikiem czy z audio guide – wszystko to pozwala zapoznać się z historią Ustki oraz II wojny światowej w bardzo ciekawy i angażujący sposób.